Na naši šoli se veseli december ni končal z okrasitvijo šole. To lahko potrdimo devetošolci, ki nam je do novoletnih počitnic uspelo obiskati Ljubljano in Pivko, o čemer lahko več preberete v naslednjih objavah.
Kulturni dan v sredo, 18. decembra, se je delil na dva dela – na obisk verskih ustanov in ogled gledališke predstave. Verske ustanove oziroma verske objekte smo si ogledali v sklopu predmeta Državljanska in domovinska kultura in etika, kjer tudi sicer v 7. razredu kar nekaj pozornosti namenimo spoznavanju religij. Tokrat smo imeli ob ogledu treh različnih verskih objektov priložnost teorijo prenesti v prakso in se na lastne oči prepričati o njihovih razlikah in podobnostih.
Prvi verski objekt, ki smo si ga ogledali, je bila srbska pravoslavna cerkev sv. Cirila in Metoda. Ta je bila zgrajena v obdobju med svetovnima vojnama. Opazovali smo lahko značilnosti pravoslavnih cerkva, kot so pozlačena notranjost, bogate freske, ki pokrivajo vse zidove in streho, ter ikone svetnikov. V času našega obiska je potekala maša, kar je pripomoglo k še pristnejšemu vtisu. Govorili so v srbščini, v istem jeziku so tudi napisi na freskah in ikonah. Tudi zunanjost cerkve je veličastna, saj se z velikimi in s številnimi kupolami dviguje nad parkom Tivoli in pozdravlja prebivalce Ljubljane.
Nato smo se sprehodili do naslednjega objekta, evangeličanske cerkve Primoža Trubarja. Pozdravili so nas zvonik ter beli zidovi in zelena streha, katerih lepota je v njihovi preprostosti. Lahko smo začutili, da so se želje Martina Luthra uresničile. Na žalost si notranjosti nismo mogli ogledati, saj cerkev ni bila na voljo za ogled, zato smo si pomagali s fotografijami. Po ogledu pravoslavne cerkve se je protestantska zdela skoraj »gola«.
Naslednji in zadnji verski objekt je bil Muslimanski kulturni center, ki ga sestavljajo zgradbe, v katerih so knjižnica, športna dvorana, prostor za mlade, tri učilnice za verouk in džamija. Objekt je dobil številne domače in mednarodne nagrade, med drugim tudi za najboljše arhitekturne rešitve v letu 2021. O tem, zakaj, pa smo se lahko tudi sami prepričali. Zidove iz belega betona krasijo kovinska zastirala v obliki rombov, plošče na tleh v vzorcu kvadratov in krogov pa podčrtajo geometrijsko pravilnost celotnega centra. Kontrast belim zidovom dajejo lesena vrata in plošče okoli objektov. Iz kockastih oblik centra se vzpenja minaret, ki z višine 24 metrov vabi muslimane k verskim obredom. Nekaj posebnega pa je kupola v notranjosti glavne zgradbe. Ko zvečer v notranjosti prižgejo luči, kupola zasije v modri svetlobi in tako nakazuje, kje so nastale mehke preproge in se nahaja Koran, muslimanska sveta knjiga.
Od tod smo se napotili proti Slovenskemu mladinskemu gledališču, kjer smo si ogledali predstavo Prepelka, posodobljeno različico Pepelke. Zgodba govori o migrantki, ki je korak za korakom gradila svojo glasbeno kariero. Več ne bomo izdali, da boste tudi vi lahko uživali v predstavi, če si jo boste šli ogledat. Lahko pa povemo, da so bili igralci vrhunski, glasba, scena ter kostumi pa so pričarali nepozabno vzdušje.
Iz Ljubljane smo se v naš sončni Loški Potok vrnili veseli in polni novih spoznanj. Lada, 9. a