Na dan Rudolfa Maistra, v ponedeljek, 23. decembra, smo se odpravili v Pivko na ogled Parka vojaške zgodovine. Omogočila nam ga je Zveza veteranov vojne za Slovenijo, katere član se je odpravil z nami. Gospod Franc Mihelič nam je med potjo do muzeja povedal več o generalu Rudolfu Maistru, o katerem prej nismo vedeli veliko, nekateri celo nič. Letos namreč praznujemo Maistrovo leto. Brez njega bi bilo danes slovensko ozemlje mnogo manjše, kot je. Velik del Štajerske in manjši del Koroške je v dveh mariborskih bitkah s svojimi enotami uspešno ubranil pred avstrijskimi enotami. Tako sta se dela Štajerske in Koroške priključila Kraljevini Srbov, Hrvatov in Slovencev, pozneje pa tudi samostojni Sloveniji. Gospod Franc nam je predstavil tudi delovanje Zveze veteranov vojne za Slovenijo in pomen domoljubja.
Ko smo prispeli v muzej, smo se z vodnikom odpravili na potovanje po prostorih. Videli smo tanke, letala in orožje. Govorili smo o zgodovinskih dogodkih, ogledali smo si razstavo o osamosvojitvi Slovenije in v sklopu tega tudi dnevno sobo iz tega časa ter prisluhnili oddaji. Na koncu smo si ogledali podmornico in tudi njeno notranjost. Naš obisk se je končal z malico v restavraciji.
Ne smemo pozabiti, da je vojna grozna stvar. Vedno zahteva veliko žrtev in v njej ni zmagovalcev, samo opustošenje, žalost in pomanjkanje. Zanimivo pa si je ogledati stvari, ki so bili uporabljene v njej. Tako lažje razumemo, kako je sploh potekala, in si prikličemo v spomin, da se je vse to res zgodilo.
Posebej se moramo zahvaliti Zvezi veteranov vojne za Slovenijo, saj nam je prav ona ob pomoči gospoda Franca omogočila to izkušnjo.
Sporočilo tega prispevka pa je, da moramo mladi bolje razumeti, kaj je vojna, da se bomo lahko v življenju borili proti njej. A ne z orožjem, bombami in s tanki, ampak z besedami, s kompromisi, z razumevanjem in s sočutjem.
Lada, 9. a